hamdelan
31 شهریور 1401 - 08:28

واکنش مقامات غربی به دستور پوتین برای بسیج محدود

مقامات غربی با موضع گیری‌های توام با خشم و انتقاد به دستور پوتین برای بسیج محدود در جریان جنگ اوکراین واکنش نشان دادند.

- اخبار بین الملل -به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه طی سخنرانی خود با فراخوان بخشی از نیروهای مسلح این کشور گفت که فقط شهروندانی که در حال حاضر ذخیره هستند و بالاتر از همه کسانی که در نیروهای مسلح خدمت کرده‌اند، دارای تخصص‌های خاص نظامی و تجربه مرتبط هستند، مشمول خدمت اجباری خواهند بود.

خبرگزاری تسنیمپوتین همچنین گفت که بسیج محدود نیروهای مسلح این کشور از امروز چهارشنبه (سی‌ام شهریور) وارد مرحله اجرایی خواهد شد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز امروز، چهارشنبه به فرماندهان مناطق نظامی این کشور دستور داد تا روند اجرای فرمان رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، در خصوص بسیج محدود در کشور را آغاز کنند.

شویگو تاکید کرد: سازماندهی به موقع و باکیفیت اطلاع رسانی به شهروندان، تقویت اقدامات برای مقابله با اقدامات تحریک آمیز و غیرقانونی و همچنین حفاظت از مناطق اطلاع رسانی، محل‌های پذیرش و جمع آوری شهروندان واجد شرایط ضروری است.

وزیر دفاع روسیه به فرماندهان مناطق نظامی دستور داد تا همکاری لازم با مقامات اجرایی مناطق کشور را سازماندهی کنند تا از فراخوان شهروندان برای بسیج اطمینان حاصل کنند.

ژنرال شویگو یادآور شد که شهروندان بسیج شده به صورت قراردادی دارای موقعیت یک نیروی نظامی شده و بر اساس این قرارداد حقوق مناسب دریافت کرده و مشاغل فعلی آنها در هر کجا که کار کنند، در طول مدت انجام وظیفه، برای آنها حفظ خواهد شد.

شویگو افزود: «اکنون زمان آن فرا رسیده تا تجربیات به دست آمده در طول مانورهای نظامی-راهبردی سالانه بطور عملی تحقق یابد.»

به گفته وی، پایگاههای استقرار بسیج تشکیلات و یگان‌های نظامی، کمیساریای‌های نظامی و همچنین دستگاه‌های پشتیبانی آماده بسیج هستند.

این تصمیم روسیه با واکنش های مختلف و سریع مقامات غربی مواجه شد.

دبیر کل ناتو: اعلام بسیج محدود از طرف پوتین تشدید جنگ است

دبیر کل ناتو: اعلام بسیج محدود از طرف پوتین تشدید جنگ است"ینز استولتنبرگ"، دبیرکل ناتو، اعلام بسیج محدود توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را تشدید جنگ ارزیابی کرد. استولتنبرگ در گفت‌وگو با رویترز گفت که با این حال، این اقدام غافلگیرکننده نبود و ناتو همچنان آرام است.

واکنش زلنسکی به اعلام بسیج محدود از طرف روسیه

واکنش زلنسکی به اعلام بسیج محدود از طرف روسیهبه گفته ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، بسیج نسبی اعلام شده در روسیه نشان می دهد که مسکو با پرسنل نظامی خود مشکل دارد. وی مدعی شد: ما قبلاً می دانیم که آنها دانش آموزان را بسیج کردند، بچه هایی که نمی توانستند بجنگند. زلنسکی گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به ارتشی به ارزش میلیون‌ها نفر نیاز دارد، اما می‌بیند که یگان‌هایش به سادگی در حال فرار هستند. پوتین می خواهد اوکراین را در خون، بلکه در خون سربازان خود غرق کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد که معتقد نیست که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گزینه هسته‌ای را پیش می برد. وی افزود: من فکر نمی کنم او از آن سلاح ها استفاده کند. وی در گفتگویی بابیلد گفت: فکر نمی کنم دنیا به او اجازه استفاده از این سلاح ها را بدهد.

انتقاد شدید وزیر دفاع آلمان از دستور بسیج محدود از طرف روسیه

انتقاد شدید وزیر دفاع آلمان از دستور بسیج محدود از طرف روسیهکریستین لامبرشت ، وزیر دفاع آلمان به شدت از دستور بسیج محدود رهبری روسیه انتقاد کرد. لامبرشت امروز چهارشنبه گفت: تصمیم پوتین برای بسیج محدود نشانه ضعف نظامی و سیاسی است - درست مانند همه پرسی های ساختگی اعلام شده در سرزمین های اشغالی. وی افزود: پوتین نه تنها در صدد نابودی اوکراین است، بلکه کشور خود را نیز ویران می کند.

لامبرشت گفت، پوتین دوباره بی‌وجدان و بی‌رحمانه هزاران جوان را به مرگ بی‌معنا در این جنگ وحشیانه و جنایتکارانه می‌فرستد. با این حال، روسیه نباید خود را فریب دهد؛ ما در حمایت خود از دفاع شجاعانه اوکراین کوتاه نخواهیم آمد.

اولاف شولتز: دستور بسیج محدود روسیه اقدامی ناامیدانه است

اولاف شولتز: دستور بسیج محدود روسیه اقدامی ناامیدانه استاولاف شولتز، صدراعظم فدرال آلمان، دستور بسیج محدود در روسیه را عملی ناامیدانه توصیف کرد. شولتز روز چهارشنبه در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: روسیه نمی تواند در این جنگ جنایتکارانه پیروز شود. با تصمیمات اخیر (ولادیمیرپوتین رئیس جمهور روسیه) روسیه شرایط را بسیار بدتر می کند.

جوزف بورل اعلام بسیج محدود از طرف روسیه را نشانه بی علاقگی به صلح دانست

جوزف بورل اعلام بسیج محدود از طرف روسیه را نشانه بی علاقگی به صلح دانستاتحادیه اروپا اعلام کرد که، اظهارات اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نشانه استیصال وی است. پیتر استانو، سخنگوی جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در بروکسل گفت: همه پرسی های ساختگی اعلام شده و بسیج محدود شواهد بیشتری دال بر این است که پوتین به صلح علاقه مند نیست، بلکه به تشدید جنگ تجاوزکارانه خود علاقه دارد. این همچنین نشانه ای از ناامیدی پوتین از روند تجاوزاتش به اوکراین است.

این سخنگو بار دیگر تاکید کرد که مناطق آسیب دیده اوکراین بدون توجه به نتیجه اعلام شده رفراندم های غیرقانونی ساختگی برای الحاق به روسیه، بخشی از اوکراین باقی خواهند ماند. این کشور حق دارد هر کاری که طبق قوانین بین المللی برای بازگرداندن کنترل دولت قانونی اوکراین بر این سرزمین ها لازم است را انجام دهد. اتحادیه اروپا تا زمانی که لازم باشد از این کشور در این مبارزه حمایت خواهد کرد.

وزیر دارایی آلمان: اعلام بسیج محدود روسیه نشان می دهد با جنگی طولانی مدت روبرو هستیم

کریستین لیندنر، وزیر دارایی آلمان تصمیم برای بسیج محدود در روسیه را نشانه ضعف مسکو توصیف کرده است.

وی افزود: اوکراین از این اقدام مرعوب نیست و ما نیز نباید این گونه باشیم.

لیندنر در عین حال گفت که بسیج محدود نشان می دهد که ما با یک درگیری طولانی مدت روبرو هستیم. ما باید از نظر سیاسی و اقتصادی خود را با این شرایط وفق دهیم. مهمتر از همه، ما باید با متحدان و شرکای خود بررسی کنیم که چگونه می توانیم از اوکراین در مبارزه طولانی مدت برای صلح و آزادی حمایت کنیم.

انتقاد لهستان و چک از تصمیم روسیه برای بسیج محدود

انتقاد لهستان و چک از تصمیم روسیه برای بسیج محدودپس از اعلام بسیج محدود، لهستان اتهامات جدی علیه مسکو مطرح کرده است. به گفته ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان، روسیه تلاش خواهد کرد اوکراین را نابود کند و مرزهایش را تغییر دهد. وی افزود: ما به همراه متحدانمان هر کاری انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل شود که ناتو از اوکراین حمایت بیشتری می کند تا بتواند از خود دفاع کند. موراویتسکی خواهان کمک بیشتر به کی یف از طرف متحدان غربی شده است.

دولت چک هم به شدت از بسیج محدود در روسیه انتقاد کرده است. پتر فیالا، نخست وزیر جمهوری چک روز چهارشنبه در توییتر نوشت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به دنبال تشدید بیشتر جنگ علیه اوکراین است. این اقدام گواه دیگری است بر اینکه روسیه تنها متجاوز در این درگیری است.

فیالا ادامه داد: کمک به اوکراین ضروری است - و ما باید این کار را به خاطر حمایت از خودمان نیز ادامه دهیم. دولت از اواخر فوریه به اوکراین تسلیحاتی به ارزش بیش از 160 میلیون یورو تحویل داده است. بر اساس گزارش رسانه ها، اینها شامل تانک، هلیکوپترهای تهاجمی و هویتزرهای چرخدار بوده است.

واکنش انگلیس به اعلام بسیج محدود از طرف روسیه

واکنش انگلیس به اعلام بسیج محدود از طرف روسیهانگلیس هم دستور بسیج محدود روسیه را به شدت مورد انتقاد قرار داده و آن را نشانه ضعف تلقی کرده است. بن والاس، وزیر دفاع انگلیس روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت: ولادیمیر پوتین به وعده‌های خود مبنی بر بسیج نکردن بخش‌هایی از مردم عمل نکرد و الحاق غیرقانونی سرزمین‌های اوکراین، اعتراف به شکست تهاجم او است.

والاس گفت پوتین و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه ده ها هزار شهروند خود را که بد مجهز و مدیریت شده بودند به مرگ فرستادند. وی با نگاهی به اشاره پوتین به سلاح هسته‌ای تاکید کرد: هیچ گونه تهدید و تبلیغاتی نمی‌تواند این واقعیت را کتمان کند که اوکراین برنده این جنگ است، جامعه جهانی متحد است و روسیه در حال تبدیل شدن به یک منکر جهانی است.

واکنش آمریکا به دستور بسیج محدود روسیه

واکنش آمریکا به دستور بسیج محدود روسیهبریجت برینک، سفیر ایالات متحده در کی یف در توییتر نوشت: همه پرسی ها و بسیج های محدود نشانه های ضعف و شکست روسیه است. ایالات متحده هرگز ادعای روسیه در مورد قلمرو ادعایی الحاق اوکراین را به رسمیت نمی شناسد و ما تا زمانی که لازم باشد در کنار اوکراین خواهیم بود.

بایدن روسیه را به تلاش برای نابودی حق موجودیت اوکراین محکوم کرد

بایدن روسیه را به تلاش برای نابودی حق موجودیت اوکراین محکوم کرد"جو بایدن"، رئیس جمهور آمریکا روسیه را متهم کرد که می خواهد حق موجودیت اوکراین را از بین ببرد. بایدن در مناظره عمومی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: این جنگ صرفاً برای از بین بردن حق وجود اوکراین به عنوان یک کشور است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین روسیه را متهم کرد که بی شرمانه اصول اساسی سازمان ملل را با جنگ بی رحمانه و غیرضروری در اوکراین زیر پا گذاشته است. بایدن پوتین را به تهدید هسته ای آشکار علیه اروپا محکوم کرد.

معاون صدر اعظم آلمان: در حال بررسی پاسخی به تصمیم پوتین برای بسیج محدود هستیم

معاون صدر اعظم آلمان: در حال بررسی پاسخی به تصمیم پوتین برای بسیج محدود هستیمرابرت هابک، وزیر اقتصاد فدرال آلمان به وضوح اعلامیه روسیه مبنی بر بسیج محدود نیروهای مسلح را محکوم کرده است. معاون صدراعظم گفت که این یک گام بد و اشتباه بود. وی افزود: دولت فدرال در حال حاضر در حال بررسی پاسخ به این تصمیم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است. با این حال، آلمان به حمایت کامل از اوکراین ادامه خواهد داد.

ماکرون: دستور پوتین برای بسیج محدود روسیه را بیشتر به انزوا می کشاند

ماکرون: دستور پوتین برای بسیج محدود روسیه را بیشتر به انزوا می کشاندبه گفته امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای بسیج محدود، روسیه را بیشتر به انزوا می کشاند. مکرون در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: این اقدام پوتین یک اشتباه بود. تصمیم او خبر بدی برای مردم روسیه و جوانان است و انزوای کشورش را افزایش خواهد داد. وی افزود: باید حداکثر فشار بر پوتین برای پایان دادن به جنگ وارد شود. مکرون در مورد تهدید پوتین به استفاده از سلاح های هسته ای برای محافظت از روسیه در صورت لزوم، گفت که قدرت های هسته ای اکنون باید مسئولانه عمل کنند.

چین خواستار برقراری آتش بس در اوکراین از طریق مذاکره شد

چین خواستار برقراری آتش بس در اوکراین از طریق مذاکره شدپس از بسیج محدود اعلام شده توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور اوکراین، چین خواستار مذاکره در مورد آتش بس در اوکراین شد. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در پکن گفت: ما از همه طرف های مربوطه می خواهیم که از طریق گفتگو و رایزنی به آتش بس دست یابند. باید در اسرع وقت راه حلی پیدا شود که نگرانی های امنیتی مشروع همه طرف ها را در نظر بگیرد.

وانگ ونبین ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: چین همیشه برای حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها و برای پیروی از منشور سازمان ملل متحد ایستاده است. وی افزود: کشور او آماده ایفای نقش سازنده در تنش زدایی اوضاع همراه با جامعه بین المللی است.

اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان هم اعلام کرد که حتی پس از دستور بسیج محدود روسیه، آلمان به مسیر خود ادامه خواهد داد. اگر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اکنون دوباره تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای می‌کند، ما دوباره می‌گوییم: این غیرقابل قبول است. اما در عین حال ما در مسیر متوازن و قاطع خود در حمایت از اوکراین و جلوگیری از تشدید جنگ فراتر از جنگ بین روسیه و اوکراین باقی می‌مانیم.

وی تاکید کرد: آلمان همچنین در مورد تحویل تسلیحات در مسیر فعلی باقی خواهد ماند. این مسئله هم به همین شکل باقی می ماند که آلمان در این راستا تکروی نمی کند.

تحولات اوکراین| پوتین فراخوان محدود در روسیه اعلام کرد

تحولات اوکراین| پوتین فراخوان محدود در روسیه اعلام کردانتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 751218